10-lat-web-design.png

Jak bardzo zmienił się Web Design przez ostatnie 10 lat

Wiele działo się przez ostatnią dekadę. Upewnij się czy Twoja strona spełnia obecne trendy. Czas płynie intensywnie na całym świecie a w sferze technologii nie jest on wyjątkiem wręcz przeciwnie jest bezlitosny. Strony internetowe, które kiedyś z wyglądu wydawały się bardzo proste z punktu widzenia kodowania zostały radykalnie zmienione przez na rzecz nowych programów i integracji mających ogromny wpływ na krajobraz projektowania stron.

Oto kilka najważniejszych innowacji, które zastosowano w projektowaniu stron internetowych przez ostatnia 10 lat.

1. Web Font’y sprawiły, że nagłówki stały się bardziej estetyczne.
web-fonts

Dziesięć lat temu standardowe czcionki takie jak: Times New Roman czy Arial były widziane wszędzie z niewielkim odchyleniem. Od tych prostych czasów aż do teraz dosłownie tysiące czcionek stało się dostępnych i z godziny na godzinę coraz więcej ich przybywa.

Nowe wzory czcionek otworzyły zupełnie nową drogę dla kreatywności i mają ogromny wpływ dla narzędzi projektantów przez, których strony internetowe zaczęły się wyróżniać. Chociaż nie polecam czcionek, które są bardzo trudne do odczytania, nie ma powodu by ograniczać się do standardowych czcionek. Bądź kreatywny i płyń z duchem czasu!

2. HTML stał się HTML5


html5_powstanie

W przeszłości nie było zbyt wiele sposobów na struktury który zostały zaprojektowane w stronach internetowych co prowadziło do wielu konfliktów na poziomie estetyki. Od tego czasu HTML5 przeprowadził restrukturyzację określonych standardów przy Tworzeniu projektów stron internetowych co jest bardziej przyjazne nie tylko dla użytkownika ale i dla całego pomysłu na projekt.

3. Format obrazu GIF został zastąpiony przez PNG oraz EPS.
png_vs_gif

Ze względu na czas ładowania strony, duże i HD zdjęcia dopiero niedawno stały się wykorzystywane jako standard dla źródeł obrazu. To prawda, choć zmiana nie została oficjalnie zapowiedziane przez konsorcjum W3C by PNG wybił GIF i dlatego dominuje jeszcze tendencja korzystania z GIF’ów. Co jest dużym minusem dla wielu firm, które nie wykorzystały w pełni wizualizacji projektów swoich logotypów oraz innych opcji graficznych.

Korzystanie z formatu PNG pozwalają na szerszy zakres obrazowania ale nadal pozostał problem z pikselizacją zdjęć patrząc na zdjęcia w różnych rozdzielczościach. Na przykład użytkownicy, którzy oglądali zaprojektowaną stronę na ekranie 600px na 1200px zobaczą problem zniekształceń w obrazach. Na szczęście z pomocą przychodzi format obrazów EPS więc taki problem został znacznie zminimalizowany.

Zdjęcia w formacie EPS są zakodowane na podstawie obrazów wektorowych, więc niema żadnych zakłóceń obrazu a pliki są tak skompresowane, że z łatwością i szybkością zostają załadowane nawet przy niskim transferze przepustowości łącza. Pozwala to wielu firmom pokazać skomplikowane szczegóły na ich logotypie i marki aby bez problemu przedstawić zawarte w nich informacje dla szerszej publiczności bez obawy o wprowadzenie w błąd.

4. Rozkwitła integracja z mediami społecznościowymi
social_media_freak

Przez ostatnie 10 lat media społecznościowe totalnie odleciały. Jako że kilka marek powstały już w wczesnych latach 2000 to jednak owoc tego dojrzewania ujrzeliśmy właśnie teraz. Integracja webdevelopmentu przez takie portale jak Twitter, Facebook czy Pinterest nabiera coraz większego tempa lub właśnie szczyt zostaje osiągany już teraz.

Portale społecznościowe również sprawiły, iż obecne strony internetowe angażują użytkownika bardziej niż kiedyś poprzez swój blog, prezentację wideo czy zdjęcia.

5. Śmierć MySpace przyczyniła się do dominacji Facebook’a na rynku

Mimo, iż MySpace jest i nadal działa(choć wielu uważa, że tak nie jest) to jednak portal jest zbyt bardzo ograniczony aby przyciągnąć użytkownika. Facebook nadąża za nowinkami technologicznymi i różnymi trendami, które angażują się nie tylko zwykłych „szaraczków” lecz  jest także ogromną platformą dla przedsiębiorstw.

Strona internetowa służy jak przejściowy społeczny pomost łączący świat prywatny i korporacyjny. Integrując platformę Facebook, ludzie nie muszę specjalnie rejestrować się na Twojej stronie by dać komentarz. Sama integracja naszej strony z Facebookiem daję nam ogromną wygodę a „zalajkowanie” lub komentarz Twojego postu przyczynia się do poszerzenia grona zainteresowanych Twoim wpisem.

6. Metatagi zostały zastąpione organicznymi treściami Twojej strony dla wyszukiwarek.
title-and-image-tags

Gdy świat „Web’u” coraz prężniej napinał muskuły, używanie HTML’a było sporą czynnością przy projektowaniu strony. To nie znaczy, że nie trzeba teraz znać języka HTML aby zrobić stronę lecz w prawdzie programy takie jak Muse dokonały umiejętności kodowania bardziej przestarzałe dla webdesignerów. Wraz z kodowaniem, meta tagi i dane meta przeszłością.

Wyszukiwarki mają nadal polegać na meta danych podczas wykonywania swoich poszukiwań, lecz znacznik <meta> niema już takiej samej mocy jak kiedyś. Zamiast tego zawartość organiczna czyli treść występująca na naszej stronie zaczęła wieść prym. Silniki wyszukiwarek a raczej jej algorytmy teraz koncentrują się wyłącznie na treści, która została ustalona na Twoich stronach lub stronach, które prowadzą do niej.

7. Arkusze stylów stały się bardziej popularne.
css3

CSS stał się coraz bardziej popularny w ciągu ostatnich 10 lat, przynosząc większe zapotrzebowanie na projektantów stron internetowych, którzy pracują z programistami lub sami „klepią” kod. Wzrost ten miał wiele wspólnego ze wzrostem udziału użytkownika i łatwość obsługi(User Experience), która jest wymagana przez użytkowników serwisu.

I choć istnieją inne skrypty, które są dostępne, arkusze CSS są bardziej dominujące na rynku. Projekty witryn internetowych są coraz lepiej zorganizowane poprzez co kod stał się „czystszy” i łatwiejszy do zrozumienia a dodatkowo wzrosła funkcjonalność w której prym wiedzie JavaScript. Nie rzadko zdarza się kiedy projektant stron internetowych będzie musiał zmierzyć się z zadaniem i powiedzieć „technologia webowa jeszcze tam nie dotarła”.

8. Wyszukiwarki wymagają by strony były przyjazne urządzeniom mobilnym.
mobile-phones

Oprócz wszystkich wewnętrznych zmian, projektowanie stron internetowych w ciągu ostatnich 10 lat nie zostały również poza wpływem wyszukiwarek, w których strony są zaprojektowane i umieszczone. Google, Yahoo! Oraz Bing zdominowały sposób w jaki strony są prezentowane publicznie z Google na czele stawki.

Ostatnim wymogiem stron są mobilne grupy(czyli urządzenia na których strony będą się wyświetlać) mające na celu umieszczenie takich stron wysoko w wynikach wyszukiwania. Wywołało to niezłą burze wśród firm, które nie posiadały takich stron. Niektóre pokusiły się nawet o rebrand swojej marki a raczej tylko strony internetowej na nowy design zgodny z obecnymi standardami projektowania a reszta firm, która żyje zgodnie z zasadami panowania świata SEO po prostu ewoluowała swoją stronę o wersję mobilną z literką m przed domeną lub przerobiła cały kod CSS tak by strona spełniała standardy responsywności. Jak się okazuje to takie kolosy jak Google wytyczają na razie trendy a nie bardzo kreatywni projektanci.

Podsumowując

Co nas czeka przez kolejne 10 lat? Czy strony internetowe rzeczywiście odejdą w zapomnienie na rzecz aplikacji dla systemów Android , iOS oraz Windows? Czy media społecznościowe całkowicie zastąpią wszystkie blogi oraz portale informacyjne? Czy zawód „Projektant stron internetowych” będzie jeszcze istniał?

Do zobaczenia za 10 lat!

Marek CieślakJak bardzo zmienił się Web Design przez ostatnie 10 lat
Share this post

Join the conversation